Haberin yazarı: esadtuna07

Habbo 2021’de takaslar, Pazar Yeri üzerinden özel olarak gerçekleştirilecek. Bunun nasıl olacağına dair kapsamlı bir makalemizi sizlere sunuyoruz.


Pazar Yerinden eşya satın alma

Pazar Yerinden eşya alımı, Flash arayüzündekiyle büyük bir benzerlik gösteriyor. Eşyaları adlarına göre arayabilecek ve aynı şekilde fiyatlarına, teklif sayısına ve gün içerisindeki satış miktarına göre sıralayabileceksiniz. Yeni eklenen özelliklerden bahsedecek olursak, bunların ilki eşyaları ait oldukları yeni kategorilere göre sınıflandırmanızı sağlayan “kategori filtresi” iken bir diğeri de belli fiyat aralıkları içerisindeki eşyaları görebilmenizi sağlayan “ücret filtresi”.

Eşyaları türlerine göre filtreleme


Pazar Yeri’nde eşya satma

Öte yandan, eşyaları satışa sunmak ise şimdikinden çok daha farklı. Fiyatı en az 2 ve en fazla 9999 olmak üzere tek seferde en çok 9999 adet eşyayı satışa sunabileceksiniz. Satışınızı herkese açık olarak ya da sadece bir arkadaşınıza özel olarak yapabileceksiniz ancak kişiye özel satışlar şu an BETA’da aktif değil.

Bir eşyayı satışa sunarken, satışa sunulan “eşya başına beklenen kazancı” (revenue expectation per item, yani eşya satılırsa alacağınız kredi miktarı) görebilirsiniz. 33 kredi altında bir ücrete satılıp vergilendirilmeyen eşyalar dışında eşyalarınız, üslü bir düzende vergilendirilecek, bu nedenle satışa sunduğunuz eşyadan belirlediğiniz fiyatın tamamını elde edemeyeceksiniz. Ayrıca bir eşyayı satışa sunmak için, satışa sunacağınız her bir eşya başına, belirlediğiniz fiyatın %10’unu ödemeniz gerekecek. Bu ücreti ön ödeme olarak vereceksiniz ve eşyanız satılsa da satılmasa da bu ücret size geri ödenmeyecek. Örneğin: Bir eşyayı 100 krediye satışa sunacak olursanız, ön ödeme olarak 10 kredi ödeyeceksiniz ve beklenen kazancınız da vergilerin düşülmesiyle 91 kredi olacak, yani aslında toplam kârınız sadece 81 krediye düşecek. Ancak şu an vergi hesaplama yönetminde bir sıkıntı var gibi gözüküyor. Bir eşyayı maksimum fiyat olan 9999 krediye satışa sunmak istediğinizde ön ödeme ücreti olarak sistem sizden 1000 kredi isterken beklenen kazancınız 910 kredi olarak gözüküyor, yani 90 kredi zarara girmiş oluyorsunuz. Yine de yeni arayüz hâlâ BETA aşamasında olduğu için tüm bu vergilerin ve ücretlendirmelerin değişmesi gibi bir durum söz konusu olabilir.

Tüm tekliflerinizi görüntüleme:

Eşyalarınız, Pazar Yeri’nde sadece 48 saatliğine görünür olacak ve eğer bu süre içerisinde satılmazsa otomatik olarak envanterinize geri dönecek. Pazar Yeri sayfasından satışa sunduğunuz tüm eşyaları görebilecek, bir tanesini (recall this) ya da hepsini (recall all) satıştan geri çekebileceksiniz. Satıştaki eşyanızı geri çekmek, satışa sunma ücreti olarak ödediğiniz ön ödeme ücretini geri getirmeyecektir. Satılan eşyalar, Pazar Yeri’ndeki satıştaki eşyalarınızın bulunduğu syafadan otomatik olarak kaldırılacak ve kazandığınız krediler “Kazançlar” penceresine gidecektir. “Kazançlar” penceresi hakkında daha detaylı bilgiye, yakında yayınlayacağımız bir başka makalemizde ulaşabileceksiniz.


Takasın geleceği

Habbo, eşyalarınızı doğrudan bir arkadaşınıza teklif edebilmenizi sağlayacak olan “özel tekliflerin” 2021 yazına kadar hazır olamayacağı kanaatinde. Eşyalarınızı, arkadaşınız olmayan herhangi bir kişiye doğrudan teklif etmek, güncellemeyle beraber mümkün olamamakla beraber Sulake’nin böyle bir özellik geliştirme yönünde bir planı da bulunmuyor. Bir eşyayı başka bir eşyayla takas etmek veya bir eşyayı bedavan takas etmek de mümkün olmayacak: yapacağınız tüm teklifleri kredi karşılığında yapmak zorunda kalacaksınız.

BETA’nın başlamasından sonra yayınlanan Soru-Cevap kılavuzunda Sulake, bedavadan kredi ve eşya vermek durumunda olan şirket ve fan site oyunları için bir çözüm düşünmekte olduklarını belirtmişti.


Gelecek olan güncelleme hakkındaki düşüncelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.