Haberin yazarı: d=-ronaldo-=b

Bu haber ile sizlerle buluşmaktan çok mutluyuz! Bugün, Habbo Hoteli elimizden geldiğince geçmişten – günümüze sürükleyeceğiz. Genel olarak TR sunucusu üzerinden gideceğiz, diğer Habbo sunucularından da bahsedeceğiz.

TARİHİ

Habbo ilk olarak, tasarımcı Sampo Karjalainen ve teknoloji uzmanı Aapo Kyrölä‘nın Finli bir grup için Mobiles Disco adı altında 1999 yılında oluşturuldu. Site, Aapo’nun Fuse teknolojisi üzerinde çalışan sanal bir sohbet odasıydı. Finlandiyalı bir internet servis sağlayıcısı Lumisota için Kar Savaşları adlı sanal bir oyun ve sohbet tasarımı için sözleşme imzalandıktan sonra, başka projeler içinde sözleşmeler yapıldı. Küçük bir geliştirici ekibi ile Hotelli Kultakala’yı geliştirdiler.

Ocak 2001 sonunda, Habbo Hotel beta sürüm olarak hizmete açıldı. Site, Londra’daki bir genel merkezden işletilen pazarlama ve ödeme ortaklarının bulunduğu genç kitleyi hedefleyerek birkaç hafta sonra betadan çıktı. Bir sonraki otel, birkaç ay sonra dört dil halinde İsviçre’de aktif edildi. O zamandan beri, Habbo Otel haline getirilen ve risk sermayedarları tarafından sahiplenen oyun, Finlandiya’daki Hotelli Kultakala da dahil olmak üzere beş kıtada 31’den fazla ülkede hizmete açıldı.


GENEL HABBO ODALARI

(Habbo’nun genel olarak oyuncuları karşıladığı bir oda.)

Genel odalar, tüm Habbo kullanıcılarının kullanımına açık odalardır. Genellikle restoranlar, sinemalar ve dans kulüpleri gibi sahneler yer alır. Çoğu oda, önceden kaydedilmiş mesajları ve ipuçlarını arşivleyen ve üyelere içecek ve yiyecek maddeleri sunabilen otomatik robotlar içerir. Genel odalar, Sulake tarafından tasarlanmıştır ve kullanıcılar tarafından özelleştirilemez. Bazı odalarda Battle Ball, SnowStorm, Wobble Squabble ve dalış gibi oyunlar bulunurdu, ancak bu oyunlar, Adobe Shockwave’den Flash’a yükseldikten sonra kodlama sorunları nedeniyle kaldırıldı.


Haziran 2011’de birçok genel oda otelden kaldırıldı. Popüler BattleBall ve SnowStorm oyunları, yeni Adobe Flash Player istemcisiyle uyumlu hale gelebilmesi için Freeze ve Battle Banzai ile değiştirildi. Oyuncular, belirli mobilyalar satın alarak, diğer oyuncuların bu oyunları oynaması için kendi odalarını oluşturmaya başladılar.

 

Habbo oyuncuları, buz patenine ve futbola kadar mağazadan mobilya satın alarak Habbo’da kendi oyunlarını yaratabilirler. Kullanıcılar bir buz pateni pisti, Battle Banzai arenası veya hiç bitmeyen bir labirent inşa edebilir. Ayrıca Battle Banzai, Freeze, Ice Tag ve daha fazlasını barındıran diğer kişilerin kullanıcı tarafından oluşturulan odalarında oynamak için otelin navigasyonuna göz atabilir ve odalar listesinin altındaki Oyunlar ve Labirentler kategorisini seçebilirler.


KAPANAN HABBO HOTELLERİ VAR MI?

  • Habbo ÇİN 2006-2007 (KAPATILDI)

2006’da BETA testi için açıldı ve BETA testi yapan herkes 560 Kredi ile ödüllendirildi.  Ayrıca, Habbo.cn/Habbochina.com önce sizi hangi otele girmek istediğinizi seçmek zorunda olduğunuz bir sayfaya yönlendiriyordu.  “Habbo Pekin” ya da “Habbo Şanghay” sunucularına girebiliyordunuz. Bunun nedeni Çin’de 2 büyük dil olmasıydı.

Görselini yan bölümden görebilirsiniz.

Çin otelinde kullanılmak üzere şimdiye kadar sadece 24 rozet yaratıldı ve kaydedilen son Alexa Sıralaması 24.038.410 idi. Bu düşük popülaritesi ve az geliri nedeniyle otel sonunda iflas etti, böylece ilk kapatılan otel oldu. Temmuz 2006’da halka açıldı ve sadece 13 ay sonra 24 Ağustos 2007’de kapandı. 


  • Habbo RUSYA 2007-2009 (KAPATILDI)

Başlangıçta, Habbo.com.tr gibi, site Rusça konuşulan ülkelerde yaşayan oyunculara coğrafi olarak sınırlandırıldı. Rus oteli pek çok kişi tarafından yaygın olarak bilinmemektedir ve nadiren yüzlerce kullanıcı sayısına ulaşmıştır. Bu, Laila’nın Battle Ball yarışmaları ve oda yapımı zorluklarının yanı sıra otomobil ve basketbol temalı kampanyalar da dahil olmak üzere birçok etkinlik düzenleme girişimlerine rağmen gerçekleşti. Toplamda, Rus oteli için sadece altı rozet oluşturuldu ve hepsi kullanılmadı.

Popülaritesi ve otelin kararlılığı olmadığı varsayılan Sulake, Aralık 2008’de otelin 6 Şubat 2009’da kapanacağını açıkladı ve böylece ikinci oteli kapattı. Birçok kullanıcı öfkeli ve karardan rahatsız oldu ve bazıları Rus oteline karşı önyargıdan şikayet etti, çünkü diğer otellerden daha az fonla sadece iki yıldır çalışıyor. Daha sonra Rusça konuşan kullanıcılar için pek çok Retro Oteli ortaya çıktı, ancak bunların neredeyse tamamı yok oldu.


  • Habbo JAPONYA 2003-2009 (KAPATILDI)

Habbo.jp, Habbo Hotel’in Japonca versiyonuydu ve (YukaChi) tarafından yönetiliyordu. Otel, Şubat 2003’te dördüncü otel olarak açıldığında, o tarihte açılan birkaç uluslararası otelden biriydi. Otel Japon topluluğu arasında popüler değildi ve çok az kullanımı vardı. Azalan ilginin bir sonucu olarak otel 16 Nisan 2009 tarihinde kapatılmış ve kullanıcılar Habbo.com’a katılmaya yönlendirilmiştir. Habbo.jp ayrıca çeşitli nadire alan ilk oteldi – Orman Ejderha Lambası ve Beyaz Lazer Portalı başka bir otelden önce Habbo Japonya’da piyasaya sürüldü. Toplamda, sadece Japon otelde kullanılmak üzere sadece 6 rozet oluşturulmuştu.


  • Habbo KANADA 2004-2010 (Habbo.com ile birleşti)

İlk olarak 9 Haziran 2004 tarihinde kuruldu ve açılan 10. otel oldu. Bununla birlikte, 5 Mayıs 2010’da Kanada oteli, Habbo.com (International) oluşturmak için İngilizce olan diğer dört otelle birleşti. Habbo.ca’da Dorik Mavi Sütun, aylık oda yarışması kazananlarına verildi ve bu, nadir bulunanları dolaşıma sokan tek otel oldu. Bu nedenle, Habbo.com (Uluslararası) bu nadireyi piyasaya sürülen tek oteldir. Toplamda, yalnızca Kanada otellerinde kullanılan 24 rozet oluşturuldu.

 

Habbo Kanada YAPILAN KÖTÜ HATA!

30 Mart 2007’de Habbo.ca personeli, ‘Kappa Habbo Gamma’ rekabet rozeti yerine yanlışlıkla resmi personel rozetleri dağıttı. Personel rozetini alan Habbo’lar, mobilyaları kaldırma ve yasaklama yetenekleri de dahil olmak üzere ılımlı yetkiler kazandı. Gelen yetkiler; odadan atma, yasaklama ve sayısız kullanıcının mobilyalarının çalınmasıyla sonuçlandı. Daha sonra, Habbo personeli kısa bir süre için oteli kapatırken, eylemler geri alındı ​​ve mobilyalar geri döndü.


  • Habbo KANADA 2004-2010 (Habbo.com ile birleşti)

Otel Avustralya topluluğuna hizmet vermiştir ve ilk olarak Kasım 2004’te açılmıştır. Otel nispeten küçüktü ama Avustralya ve Yeni Zelanda hedef ülkeleri arasında popülerdi.  Nisan 2010’da, otelin Habbo.com oteli ile birleşeceği açıklandı ve 2 Haziran 2010’da otel kapandı ve kullanıcılar hesaplarını yeni Habbo.com’a (Uluslararası) aktarmaya davet edildi. Toplamda, habbo.com.au adresinde kullanılmak üzere özel olarak 55 rozet oluşturulmuştu.


  • Habbo DANİMARKA 2004-2015 (OTEL KAPANDI)

İlk olarak Aralık 2004’te kuruldu ve 29 Nisan 2015’te kapanana kadar en eski otellerden biriydi. Aynı zamanda açılan 13. oteldi. Danimarka Habbo topluluğu, otelin tüm odalarının kilitli olması nedeniyle ömrünün son iki yılında çok kalabalık değildi. Bu, Danimarka Vergi Bakanlığı’nın (SKAT olarak da bilinir) reşit olmayanların paralarını çevrimiçi “kumar” ‘a harcadıklarını söyledikleri için yasadışı olduğu için oldu. Bu, birçok kullanıcının öfkelenmesine neden oldu, bu da Sulake’ye çok para kazandırdı.

Ocak 2015’te Habbo.dk, yaklaşık 11 yıldır açık kaldıktan sonra kapatıldığını duyurdu. Farklı bir otelde oynamaya karar veren tüm kullanıcılar altı ay Habbo Club ve altı ay Builders Club aldılar. Popüler hayranların birçoğu Habbo.dk kapatıldıktan sonra tonlarca etkinlik geçirdi ve tüm Danimarka Fan siteleri otelle beraber kapandı.


  • Habbo İSVEÇ 2003-2015 (OTEL KAPANDI)

İsveç oteli, Kalan en eski otellerden biridir ve ilk olarak Aralık 2003’te açılmıştır, böylece ilk açılan  5. otel haline gelmiştir. Topluluk hiçbir zaman kitlesel olarak popüler hale gelmedi ve bu nedenle, İsveç oteli için sadece az sayıda personel özel olarak çalıştı ve kullanıcılar oyuna yalnızca belirli zamanlarda erişebiliyorlardı.


  • Habbo NORVEÇ 2004-2015 (OTEL KAPANDI)

 İlk olarak Haziran 2004’te açıldı ve 29 Nisan 2015’te kapanana kadar en eski otellerden biriydi – aynı zamanda ortaya çıkan 10. topluluktu. Otel, 2006-2013 yılları arasında İskandinavya’nın en aktif oteli olmuştur, sadece küçük bir avuç Personel sadece bu sitede çalışmıştır. Otel sadece 06:00 – 02:00 arasında erişilebilir, Bunun nedeni ebeveynlerin çoğu çocuklarının uykusuz olması ve bütün gece oynamaya devam ettikleri için şikayet etti.

11 yıldır büyük bir Norveç topluluğu olduktan sonra, habbo.no Ocak 2015’te otelin 20 Nisan 2015’te kapatacağını açıkladı. Tüm üyelere, farklı bir otelde devam etmeyi seçmeleri halinde altı ay HC ve BC sözü verildi . 14 Mayıs 2015 tarihinde Habbo.com’daki Norveç üyelerine de özel bir rozet verildi.

Habbo.no Ayrıca V7 nadiresinin ilk verildiği Habbo Oteli oldu.

Toplamda, yalnızca Norveç otelinde kullanılmak üzere 95 rozet oluşturulmuştur.


ŞU ANDA HANGİ HABBO SUNUCULARI AKTİF?

Sunucu LİNK Açılış tarihi
 Finlandiya https://habbo.fi Ağustos 2000
 İspanya https://habbo.es Eylül 2003
 İtalya https://habbo.it Eylül 2003
 Hollanda https://habbo.nl Şubat 2004
 Almanya https://habbo.de Mart 2004
 Fransa https://habbo.fr Kasım 2004
 Brezilya https://habbo.com.br Şubat 2006
English language.svg İngilizce konuşan ülkeler https://habbo.com 5 Mayıs 2010
 Türkiye https://habbo.com.tr Ağustos 2012

 


 

Haber serisi hakkında yorumlarınızı aşağıda bekliyoruz, makale boyunca büyük bir emek verdik.