Anti-Virüs

VİRÜS HAKKINDA! – ÖNEMLİ BİLGİLER!

 

Virüs nedir?
Virüs, aslında bilgisayarınızdaki küçük bir bilgisayar programıdır. Genellikle orada olduğunu bilmiyorsunuz çünkü bilgisayarınızı çok yavaş etkiliyor. Hatta tüm sabit sürücünüzü bile etkileyebilir. Bazı virüsler, örneğin e-posta yoluyla diğer bilgisayarlara yayılır.
Buna karşı koymanın en iyi yolu, Bullguard gibi bir Anti-Virüs programı kullanmaktır. Bu olabilir buradan indirilebilir. En son virüs güncellemelerini (virüs tanımanın en son sürümü) indirmeniz gerektiğini unutmayın!

Truva atı nedir?
Truva atı, bilgisayarınızda başkalarına izin veren küçük bir programdır. Daha sonra başkaları bazen dosyalarınıza bakabilir, hatta onları silebilir! Birçok şirket ve antivirüs programı da sizi truva atlarından korur ve hiçbir şey indirmemenizi veya almamanızı sağlar. İyi bir Güvenlik Duvarı bunu yapmalıdır.
Bir Truva atını tanımayan veya onu bilgisayarınız için bir ‘tehdit’ olarak görmeyen anti-virüs programları da vardır. İnternette bir dizi ücretsiz program mevcuttur. Bunun kullanımı genellikle ücretsizdir, ancak bazılarında kayıt olmanız gerekir, ancak bu çok hızlı oldu. Ve sonrasında bilgisayarınız virüslerden arınmış olacaktır. Web’de endişelenmeden gezinmek istiyorsanız en önemli şey budur.

ÖNERDİĞİMİZ ANTİVİRÜS PROGRAMLARI! 


  • safety_61. Avast Ücretsiz AntiVirus:
    https://www.avast.com/free-antivirus-download
  • AVG AntiVirus Free:
    http://www.avg.com/ww-en/free-antivirus-download
  • KasperSky Free:
    https://www.kaspersky.com/free-antivirus
  • Sophos Ana Sayfası: https://home.sophos.com/

İPUCU: Haftada en az bir kez bilgisayarınızda virüs taraması yapmak önemlidir ve güvenlidir. Tarama yaparken antivirüsünüzü devre dışı bırakmak da kullanışlıdır, çünkü tarayıcı genellikle bir hata mesajı verir. Ayrıca kullandığınız diğer tüm programları da kapatın, aksi takdirde bilgisayar yerine taranacaktır.

Virüs veya truva atı veya başka bir şey almadığımdan nasıl emin olabilirim?
İyi bir ipucu, aldığınız tüm dosyaları açmadan önce bir virüs taramasıyla taramaktır. Birçok virüs, gönderenin kendisi bilgisi olmadan gönderilir. Yani bir erkek arkadaştan veya kız arkadaştan da gelebilir. Ayrıca ‘Gereksiz Posta’yı, yani tüm gereksiz postaları, reklamları vb. Silin.

Dahası: İnternette yaptığınız her şeye dikkat edin!